کامل کنسرت آمریکا برنامه خواننده

کامل: کنسرت آمریکا برنامه خواننده هواداران هواداران برنامه ریزی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اجتماعی چه کسی حکم ورود پلیس به کوی را صادر کرد؟

روایت جدیدی از ماجرای برخورد گازنبری را سردار مرتضی طلایی در مصاحبه اش با خبرگزاری تسنیم مطرح کرد. روایتی که در آن حسن روحانی را به عنوان دبیر وقت شورای عالی ام

چه کسی حکم ورود پلیس به کوی را صادر کرد؟

چه کسی حکم ورود پلیس به کوی را صادر کرد؟

عبارات مهم : امنیت

روایت جدیدی از ماجرای برخورد گازنبری را سردار مرتضی طلایی در مصاحبه اش با خبرگزاری تسنیم مطرح کرد. روایتی که در آن حسن روحانی را به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، مسئول حکم ورود نیروی انتظامی در حوادث کوی دانشگاه 18 تیر 82 معرفی می کند. طلایی در این مصاحبه انگشت اتهام را از محمدباقر قالیباف برداشته و به سوی حسن روحانی نشانه می رود. به این ترتیب، مرتضی طلایی، مدیر پلیس پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ فرمانده اش یعنی محمدباقر قالیباف را در ماجرای کوی دانشگاه تبرئه کرد.

چه کسی حکم ورود پلیس به کوی را صادر کرد؟

مرتضی طلایی در این گفت وگو راجع به سخنانی که نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره های ریاست جمهوری سال 92 و 96 راجع به برخورد گازانبری با دانشجویان و لوله کردن آنها در حوادث کوی دانشگاه و سالگردهای آن گفته بودند، چنین توضیح داده است: «نمی شود تاریخ را عوض کرد. در جلسه ای با حضور روحانی، مصطفی معین و وزیر کشور به پلیس ابلاغ کردند که وارد کوی شود و اختیار دادند که جهت جمع کردن عنوان وارد کوی شود. گزارشی که از چندین شب حوادث شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ارائه شده است بود که زندگی مردم مختل شده است و این گزارش ها به شورای امنیت و وزارت کشور می آمد و دستگاه ها بررسی می کردند، احساس شد ادامه این وضع مصلحت نیست و به پلیس دستور دادند که ورود کنیم و عنصرهای مخل نظم را دستگیر کنیم…».

طلایی در پاسخ به این پرسش تسنیم مبنی بر اینکه «شخص آقای روحانی موافق این حرکت بود؟» گفته: «این مصوبه بود؛ یعنی جمع موافق این حرکت بود و دبیر جلسه آقای روحانی بود. فردای آن روز دکتر قالیباف من را خواست و گفت «اجازه ورود به کوی داده شده است ولی شما تدبیر خودت را عمل کن هرچند ما قصد ورود به کوی نداریم». من هم علی رغم این اجازه از این مصوبه استفاده نکردم و ماندم تا لحظه ای که دانشجویان خودشان از پلیس درخواست کردند وارد کوی شود. آنچه به قالیباف نسبت داده شده است بود جفا به نیروی انتظامی و کسانی بود که یک ماه شبانه روز در خیابان ها بودند. «گازانبری» را خود دوستان آن جلسه تصمیم گرفتند هرچند آن هم اجازه قانونی بود ولی متأسفانه یک مصوبه قانونی طبقه بندی شده است را افشا کردند».

روایت جدیدی از ماجرای برخورد گازنبری را سردار مرتضی طلایی در مصاحبه اش با خبرگزاری تسنیم مطرح کرد. روایتی که در آن حسن روحانی را به عنوان دبیر وقت شورای عالی ام

ابهام راجع به مصوبه ورود پلیس به کوی

آنچه روشن است این است که گویا جهت ورود پليس به کوی مصوبه ای وجود داشته، ولی مشخص نیست این مصوبه جهت شورای امنیت کشور بوده یا شورای عالی امنیت ملی. در طول مناظرات انتخاباتی 92 و 96 چنین به نظر می رسید دعوا بر سر مصوبه ورود به کوی از سوی شورای عالی امنیت ملی بوده، ولی مرتضی طلایی قبلا ادعا کرده بود که مصوبه با پیشنهاد وزیر وقت علوم یعنی مصطفی معین و گویا از سوی شورای امنیت کشور صادر شده است بود.

طلایی در آذرماه سال 96 در مصاحبه ای با برنامه دست خط راجع به مصوبه ورود پلیس به کوی در سال 82 چنین گفته بود: «به آنها (دانشجویان) می گفتم چند شب گذشته ما اینجا هستیم و اگر قرار بود عملیات کنیم جهت ما کار راحت ای بود که شما را دستگیر کنیم. این وقت 20 روز طول کشید. روز بیستم به بعد بود که تقریبا 10 تیر ماه می شد. عنوان در سطح شورای امنیت رفت و این بحث ادامه یافت که باید چه کرد. آن وقت وزیر علوم پیشنهادی دادند و شورای امنیت مصوب کرد که در این شرایط پلیس به داخل کوی ورود پیدا کند تا عنوان را جمع کند. بعد از اینکه این مصوبه آمد با این حال من آن وقت هم از دکتر قالیباف اجازه گرفتم گفتم این مصوبه است ولی اجازه بدهید که ما با روندی که پیش می رویم مدت کوتاهی وقت دهید ببینیم که نظریه ای را دنبال می کنیم و اینکه فاصله بین پلیس و دانشجو را برداریم…».

ظریفیان تکذیب کرد

چه کسی حکم ورود پلیس به کوی را صادر کرد؟

غلامرضا ظریفیان، معاون وقت وزارت علوم در گفت وگویی که با سایت بهارنیوز داشت، این ادعا را پیش تر یعنی سال 92 و بعد از مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری تکذیب کرده و گفته بود: «در سال 82 ده ها جلسه تشکیل شد که مردها معین، پزشکیان، موسوی لاری و یونسی بودند، در آن جلسات تمام تلاش این بود که اتفاق کوی دانشگاه تکرار نشود.

هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت تمام تلاش خود را در این باره کردند. اینکه فردی مسئول اعلام کند که کسانی که خود متولی دانشگاه هستند اجازه داده اند تا با نیروهای نظامی وارد دانشگاه شوند با عملکرد وزارت بهداشت و علوم در تعارض هست. این حرف ها بی سند و دستورالعمل ها و کارنامه دولت اصلاحات در دفاع از دانشجویان زندانی و صدمه دیده روشن هست. بیان صدور مجوز از سوی وزارت علوم یا کشور به آقای قالیباف جهت ورود به خوابگاه دانشجویان جرم و دروغ بزرگی هست. آقای معین در سال 78 جهت همین واکنش‌ها استعفا داد بعد خود بیاید چند سال بعد جهت ورود نیروی انتظامی به کوی دانشگاه مجوز صادر کند. حرف کاملا بی پایه و اساسی است».

روایت جدیدی از ماجرای برخورد گازنبری را سردار مرتضی طلایی در مصاحبه اش با خبرگزاری تسنیم مطرح کرد. روایتی که در آن حسن روحانی را به عنوان دبیر وقت شورای عالی ام

کلید بحث

موضوع نحوه برخورد با دانشجویان در ماجرای سالگرد 18 تیر سال 82 را روحانی شروع کرد. محمدباقر قالیباف در جریان آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در بخشی از سخنانش گریزی به ماجرای 18 تیر 82 زده و گفته بود: «… در سال 82 که بنده مدیر نیروی انتظامی بودم، شما دبیر شورای عالی امنیت ملی بودید، یادتان است که هر سال بعد از حوادث 18 تیر به مناسبت حمله به کوی دانشگاه، دانشجویان در داخل و خارج از دانشگاه مراسمی را برگزار می کردند. در جلسه ای که خدمت شما بودیم، بنده موافق این بودم که اگر دفتر تحکیم وحدت می خواهد مراسمی جهت 18 تیر برگزار کند، اجازه دهید. من خاطرم است شما به این عنوان اشاره می کردید که به دنبال دردسری، بنده در آنجا به شما تأکید کردم که اجازه دهید دانشجو حرف خود را در چارچوب قانون بیان کند».

روحانی در پاسخ گفته بود: «از آقای قالیباف خیلی تعجب می کنم، درست است که ما باید مسابقه کنیم؛ ولی نه این جوری آقای قالیباف. من دلم نمی خواست این بحث ها را عنوان کنم؛ ولی شما من را ناچار کردید و در آنجا بحث این بود که شما می گفتید دانشجویان بیایند تا ما گازانبری برنامه داریم تا تمام کنیم؛ ولی ما می گفتیم راه این نیست که مجوز بدهیم و بعد گاز انبری آنها را دستگیر کنیم؛ بلکه راه این است که از ابتدا بیاییم به دانشجویان بگوییم یا مجوز نیست یا اگر مجوز هست، بیایند کار خود را انجام بدهند و تظاهرات خود را انجام دهند و مبدأ و مقصد معلوم باشد… . من راجع به چند کلانتری پایتخت کشور عزیزمان ایران گزارش دادم و گفتم وضع این جوری هست؛ ولی شما چه جوابی به من دادید؟ … من گفتم که اگر می خواهید اینها را بیاورید در خیابان و بعد گازانبری اینها را بازداشت کنید و پرونده درست کنید، این کار را نکنید. اگر می خواهید، آزاد بگذارید که آزاد بگذارید». قالیباف در تصویر العمل به بیانات روحانی گفته بود: «اگر شما نیت خوانی بلدید، دیگر هنر شماست».

چه کسی حکم ورود پلیس به کوی را صادر کرد؟

تغییر روایت از سوی قالیباف

سخنان روحانی آن مناظره را به نفع او تمام کرد؛ ولی محمدباقر قالیباف بعد از آن مناظره، در جمعی که بسیجیان حضور داشتند، در این باره صحبت کرده بود. سخنانی که با آنچه در مناظره به زبان آورده بود، متفاوت بود. او گفته بود که در سال ۸۲ و بعد از به آتش کشیده شدن کوی دانشگاه و اتفاق طرشت، در جلسه شورای امنیت کشور حاضر می شود و با صحبت های تند خود اعضای جلسه را ترساندن می کند که هرکس بخواهد بیاید توی کوی و این کارها را انجام بدهد، او به عنوان فرمانده ناجا، آنها را «له» خواهد کرد.

قالیباف در سخنان خود از مخالفت معین و ظریفیان با پیشنهاد او در آن جلسه خبر می دهد و تأکید می کند که با برخورد تند او، موفق می شود مجوز حضور نظامی و تیراندازی جهت ناجا را در کوی دانشگاه از شورای امنیت کشور بگیرد. این سخنان در قالب فیلمی از قالیباف منتشر شد که تکذیب هم نشد.

لوله کردن

چهار سال بعد در جریان مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری 96 روحانی بار دیگر قالیباف را نشانه قرار داده و گفته بود: «من بعضی نکات را نمی خواهم و مایل به مطرح کردن آن نیستم. پرونده سال ۸۴ آقای قالیباف دست من بود و نگذاشتم منتشر شود و با بعضی ها در دبیرخانه دعوا کردم تا این پرونده در هنگام انتخابات منتشر نشود. من اگر آن روز مردانگی نکرده بودم، شما اینجا نبودید، طرح شما هر لحظه لوله کردن بود. شما که هر وقت به دبیرخانه می آمدید، می گفتید بگذارید من دانشجویان را دو ساعته لوله می کنم. اگر ما مخالفت نکرده بودیم، همه دانشگاه های کشور عزیزمان ایران پر از لوله بود».

طلایی در این مصاحبه اگرچه تلاش داشته تا از قالیباف راجع به برخورد با دانشجویان برائت حاصل کند؛ ولی تصمیم مربوط به این اقدام را حاصل یک تصمیم جمعی می داند که به معرفی آنها نمی پردازد. فقط می گوید مصوبه محرمانه بوده هست. باید دید اصل این مصوبه و پیشنهاددهندگان آن چه کسانی بودند؟

شرق

واژه های کلیدی: امنیت | دانشگاه | قالیباف | دانشگاه | دانشجویان | حسن روحانی | دکتر قالیباف | محمدباقر قالیباف

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs